Šípek je ozdobou babího léta.

Šípek – Pometum, nebo růže šípková -  Fructus cynosbati. Blahodárné účinky šípku, plodu růže šípkové nebo chcete-li plané či divoké, znaly již naši prapředci. V lidovém léčitelství má nezastupitelné místo i dnes. Právě v této době pomalu přichází chvíle, kdy šípky dozrají a bude možné je sbírat. Právě nyní v říjnu je čas na sběr. Ideálně vyrazte za suchého a slunného počasí. Tehdy můžete předpokládat nejvyšší obsah vitamínu C. Sbírejte tvrdé červené nebo oranžové šípky. Vyhněte se přezrálým. Po té co si šípky přinesete domů je usušte,  nejlépe umělým teplem do teploty šedesát stupňů Celsia. Při pomalém sušení a vyšší teplotě šípky rychle ztrácejí vitamín C. Dobře usušené šípky mají oranžovou až tmavohnědou barvu, nakysle sladkou a svíravou chuť a slabou ovocnou vůni. Šípky skladujte ve vzduchotěsné sklenici maximálně jeden rok. Šípky přešlé prvními mrazíky k sušení již nepoužívejte. Dají se ale dobře použít na marmelády a sirupy. 

Šípek se používá především pro své blahodárné účinky na močové cesty, snižuje množství cholesterolu,  používá se jako podpůrný  prostředek při léčbě aterosklerózy, ledvinových a žlučový kamenech, při blokování tekutin v těle. Nejvíce se však používá jako prostředek ke zvýšení odolnosti organismu na lokální a celkové infekce a intoxikace je totiž významným zdrojem vitamínu C zejména pro zimní období. V lidovém léčitelství se používá i například při silné menstruaci či hemeroidech. Asi nejrozšířenějším je čaj. Plody růže šípkové obsahují třísloviny (2-3 %), invertní cukr (10-14 %), sacharózu (2,5 %), pektin (11 %), kyselinu citronovou a jablečnou, stopy vanilinu, silice, flavonoidy, kyselinu nikotinovou, vitamin C (0,5 %), vitaminy B, vitamin K, karoten, fosfor, vápník, draslík, hořčík aj. 

Bacila s těla také vyhání dobré šípkové víno. Receptů je spousta, ale zde jedna rada. Při přípravě jakéhokoliv ovocného vína nepoužívejte kvasnou zátku. Nahraďte ji půl centimetrovou vrstvou potravinářského oleje. Kvasnou zátku nikdy důkladně neutěsníme a nežádoucí vzduch nám způsobí octové kvašení. Tenká vrstva oleje hermeticky v hrdle uzavře demižon, kvasné produkty a kysličník přes olej odejdou. Po skončení kvašení přilijeme do hrdla malé množství vody a olej takto odstraníme. 

Úspěšný boj s bacilem přeje bylinkář Standa.

  • Vloženo : Stanislav
  • 17.11.2019
  • Komentář: 0
Komentář: 0

Žádné komentáře

Nový komentář

Vyžadované informace. Váš email nebude zveřejněn *

Důležité články
23.07.2019
Slezina
09.06.2019
Srdce
04.03.2019
Játra
01.10.2019
Pentagram
01.01.2017
Léčba vodou
28.08.2019
Pravda o rakovině