Diospyros kaki – v obchodech ho koupíme taky.

Kaki, kterému se říká také tomel nebo churma, je plod ovocného stromu Tomelu japonského  z čeledi ebenovitých. Botanický název druhu  Diospyros  znamená "Diovo ovoce". Pochází z jihovýchodní Číny, roste ale také například v jižní části Ukrajiny. Do České republiky se začalo Kaki dovážet na  podzim 2008  z oblasti Valencie ze Španělska

Sladký plod o velikosti šest až devět centimetrů, tvarem připomínající pomeranč nebo rajče,  je charakteristický vysokým obsahem energie a zdraví prospěšných látek. Odborná nutriční studie z roku 2003 prokázala, že v dužině je velké množství vitamínu A, vlákniny, taninů, fosforu a hořčíku. Až 20 procent hmotnosti kaki jsou cukry, ostatní je voda. 


Kaki posiluje imunitní systém a metabolismus, pomáhá při stresu, nervozitě a únavě, zmírňuje svalové potíže a má příznivý účinek i při srdečních problémech. Mimoto přispívá ke zdraví a pevnosti kostí. Díky vysokému obsahu vlákniny a kombinovaných fenolů je ideálním doplňkem diet při onemocnění tepen, funguje jako prevence sklerózy a doporučuje se také lidem s nemocnými játry a ledvinami. Kaki by rozhodně nemělo chybět v jídelníčku těhotných žen, neboť vitamín A napomáhá zdravému embryonálnímu vývoji dítěte. Jako ozvláštnění jídelníčku ho uvítají i malé děti, u nichž pektiny obsažené v dužnině pomáhají regulovat funkci střev. 

Pevné zdraví přeje bylinkář Standa.

  • Vloženo : Stanislav
  • 30.07.2018
  • Komentář: 0
Komentář: 0

Žádné komentáře

Nový komentář

Vyžadované informace. Váš email nebude zveřejněn *

Důležité články
23.07.2019
Slezina
09.06.2019
Srdce
04.03.2019
Játra
01.10.2019
Pentagram
01.01.2017
Léčba vodou
28.08.2019
Pravda o rakovině