Bakterie a viry – není místa kde by nebyly.
Bakterie patřily k řetězci vývoje života na Zemi. Vznikly cca před 3 miliardami let a ovlivnily jak vývoj prostředí, tak vývoj jiných druhů, neboť infekce jsou významnými faktory selekce. Již bylo popsáno více než 2000 druhů bakterií. Nemají vytvořenou jadernou membránu ani jadérko. Mají nezastupitelnou úlohu v ekosystémech.
- degradují organické látky a recyklují živiny (saprofyté)
- některé jsou schopné zachytávat vzdušný dusík
- jsou neobyčejně přizpůsobivé – vykazují obrovskou diverzitu metabolismu a schopností využívat různé zdroje energie
Viry jsou malé, nebuněčné organismy, které obsahují jen jediný typ nukleové kyseliny a replikují se pouze v živých buňkách za využití hostitelské proteosyntézy. Od všech ostatních žijících organismů se liší v následujících bodech:
- jsou organizované jen jako částice, nejsou organizovány jako buňky (mohou být považovány za nebuněčné)
- zralé viriony obsahují pouze jediný typ nukleové kyseliny – vždy pouze DNA nebo RNA
- viry se množí syntézou svých složek (ne dělením), a proto závisí na ribozomech hostitelské buňky.
Tito malí neviditelní prevíti jsou skutečně všude. Někteří nám pomáhají a jiní škodí a jak je poznat a bránit se těm škodlivým. Snad jen stařečkovo krédo „kam chodí slunce, nechodí lékař“ by mohlo pomoci. Naštěstí máme ale byliny, které pomohou. Jsou to Kustovnice, Tulsi, Aloe a hlavně Azadirachta. Azadirachta neboli Neem dokáže jak v našem organizmu, tak na naši pokožce zlikvidovat většinu bakterií a virů. Neúčinnější je v tinktuře, a když se podíváme po našich slivovičnících, tak se chce letos plakat, většinu spálil mráz. Myslím, že v našem kraji ani bacil a ani viry nemají šanci, aby nad námi zvítězily, každý nějakou zásobu slivovice z minulých let má.
Příjemný a pohodový začátek prázdnin a dovolených Vám přeje bylinkář Standa
Vyžadované informace. Váš email nebude zveřejněn *
Žádné komentáře