Vitamín K – co nám ubližuje, vitamín K nebo Walfarin ?

Pohled na účinky vitamínu K rozděluje i lékaře při aplikaci léků na ředění krve, hlavně Walfarinu. Některý při předepsání Walfarinu zakáže pacientovi jíst vše, co vitamín K obsahuje a druhý nařídí jíst denně pravidelně malé množství potravy s vitamínem K. Který lékař má pravdu? S tímto pohledem lékařů se setkávám každý den.

Objevitelem vitamínu K byl dánský profesor  Henrik Carl Peter Dam. Ve spolupráci s profesorem Karrerem se mu v roce 1939 podařilo vitamín K isolovat z listu vojtěšky (K1) a získat v krystalickém stavu. Důležitost vitamínu K po jeho objevení zdůrazňuje udělení Nobelovy ceny v roce 1943 pro oba pány.

Vitamín K je rozpustný v tucích, název je odvozen od německého slova koagulation, neboli srážlivost. Má tři formy. K1 - Fylochinon je syntetizován rostlinami, K2 - Menachinon  nám produkují bakterie v zažívacím traktu, podporuje metabolismus a mineralizaci kostí. K3 - Menadion je synteticky vyrobený vitamín, používá se v krmných směsích pro zvířata, v organismu se mění na K2. V ČR je zakázán podávat lidem.  Všechny odborné studie, které jsem přečetl se shodují že, vitamín K nám zajišťuje srážlivost krve,  bez pravidelného denního příjmu je jeho zásoba rychle vyčerpána a podávání léků na ředěni krve nám účinky vitamínu K omezují až zastavují. Oproti tomu vysoké dávky vitamínu K zastavují účinky Walfarinu, nebo jiného léku na ředění krve. 

Jelikož se vitamín K rychle spotřebovává, tak není možné se jim předávkovat. Ale jeho nedostatek nám způsobí spoustu zdravotních problémů.  Jelikož je zodpovědný za mineralizaci kostí, tak jeho nedostatek zajistí osteoporózu, odvápnění kostí. Vitamín K má významnou roli při metabolismu našich kostí, pojivové tkáně a také pro správnou funkci ledvin. Ve všech těchto případech se vitamín K podílí na vestavbě a při použití vápníku a spolupůsobení vápníku a vitamínu D. Bez vitamínu K se nelze zbavit homo cysteinu. Nedostatek dále způsobuje poruchy vstřebávání tuků, chronických jaterních onemocněních, gastrointestinálních onemocněních – zažívací problémy. Projevem nedostatku je prodloužená doba srážení krve, zpomalené hojení ran, krvácení z nosu, únava, krevní výrony po těle, menstruační či střevní potíže. Zde musím ještě upozornit, jak ovlivňují vitamín K ostatní vitamíny. Vysoké dávky vitamínů A a E snižují, až zastavují vstřebávání vitamínu K.

Kde vitamín K najdeme? Obsahuje ho veškerá listová zelenina, ale více ho mají vepřová játra.  V přírodní formě ho má nejvíce Moringa Oleifera, kterou mám v nabídce a psal jsem o jejich účincích již 30.10.2014 článek zde. Přátelé, Vám,  kterým lékař zakázal při užívání jakéhokoliv léku na ředění krve mít ve stravě potravinu s vitamínem K, zeptejte se jej, zda si uvědomuje, jaké Vám způsobuje problémy z nedostatku vitamínu K. Jen Vaše diskuse s lékařem problémy vyřeší. Problémy s nedostatkem vitamínu K jsem čerpal z odborných lékařských článků a Vy si můžete mnou uváděné skutečnosti přes internet ověřit. Děkuji paní MUDr. Daně Maňaskové, která mě povolila dát zde odkaz na její stránky http://medicinman.cz/?p=leky-latky/vitamin-k

Zdravá krev má pH v rozmezí 7,35 – 7,45, pokud se okyselí tak houstne a musí se ředit. Příroda nám dala Amalaki, Moringu a Goju, tyto plody jsou zásadité a pomáhají nám držet správné pH krve. K odkyselení pomáhá také voda s citronem. Stařeček by k tomu dodali „dcérky, večer nedávat chlapom kyselicu, ale z lásků nalít halúskovů  a přidat sladků pusu“. Pevné zdraví přeje bylinkář Standa 


  • Vloženo : Stanislav
  • 27.11.2017
  • Komentář: 0
Související články
31.10.2017
Vitamíny
Komentář: 0

Žádné komentáře

Nový komentář

Vyžadované informace. Váš email nebude zveřejněn *

Důležité články
23.07.2019
Slezina
09.06.2019
Srdce
04.03.2019
Játra
01.10.2019
Pentagram
01.01.2017
Léčba vodou
28.08.2019
Pravda o rakovině