Zincum (Zn) – pro zdraví a krásu.

Trochu se ochladí, spadne pár vloček sněhu, foukne vítr a ordinace se plní nemocnými chřipkou. Marné je mé nabádání k pití vody. Nechybí jen voda, ale i zinek, který má velký vliv na náš imunitní systém.

Zinek, stejně jako třeba křemík, má vliv na naši krásu. Díky němu máme čistou zdravou pleť. Krom toho se podílí i na obraně organismu proti infekcím a syntéze bílkovin. Přispívá k normální syntéze DNA - genetického materiálu, k tvorbě nových tkání a zajišťuje správný růst a vývoj. Vede k normální plodnosti a reprodukci. Zinek je nezbytný pro správnou činnost několika desítek enzymů. Zajišťuje také dostatečnou koncentraci vitamínu A v krvi a podporuje dobrou funkci očí. Jeho kladný vliv se projevuje i v metabolismu cukrů a tuků. Nejdůležitější je zinek pro inzulínový enzymatický systém. Udržuje také nízkou hladinu cholesterolu v krvi, čímž napomáhá prevenci kardiovaskulárních obtíží. Mezi jeho další preventivní působení patří i eliminace nebezpečných volných radikálů – jedná se totiž o významný antioxidant. Velkým přínosem zinku je i jeho podpora hojení ran, aftu, akné, popálenin a ekzémů. Dále napomáhá chránit organismus před nachlazením, chřipkou, zánětem spojivek a dokonce i před chronickým únavovým syndromem. Má velký vliv na správnou činnost prostaty. Stařeček říkal, že nejlepší bylinou na prostatu je ženská, to měl pravdu, ale zinek nám ženská nedá a proto ho doplňujme potravou.

Denní spotřeba zinku je 15 – 20 mg. Mezi potraviny bohaté na zinek řadíme dýňová jádra a játra, ořechy, veškerou zelenou listovou zeleninu, slunečnicová semínka, obilné klíčky, cibuli, droždí, meruňky a houby. Hojně je zinek zastoupen i v mase. Pozor si musíme dát na předávkování. Při dlouhodobě užívaných vyšších dávkách může dojít k ovlivnění vstřebávání mědi a dalších stopových prvků, proto je nejvhodnější užívat zinek jako součást pestré stravy a nikoli jen jako potravinový doplněk. 

Doplňujte zinek a pijte vodu, ať jste zdraví a hezcí, pak tu zimu přežijeme s úsměvem na rtech. Zdraví bylinkář Standa.


  • Vloženo : Stanislav
  • 26.02.2018
  • Komentář: 1
Související články
31.10.2017
Vitamíny
12.02.2018
Minerály
19.02.2018
Měď
Komentář: 1
Eva 15-10-2020 14:30
Dobrý den, řeším problémy se štítnou žlázou. Nedostatečná funkce beru tablety které mi možná pomáhají ale zato moje vlasy jsou zcela katastrofa, je jich málo,slabé a tenké. Poradíte mi prosím nějaké byliny. Děkuji Eva
Nový komentář

Vyžadované informace. Váš email nebude zveřejněn *

Důležité články
23.07.2019
Slezina
09.06.2019
Srdce
04.03.2019
Játra
01.10.2019
Pentagram
01.01.2017
Léčba vodou
28.08.2019
Pravda o rakovině