Thiamin – jak se vyhnout nemoci Beri – beri, ovčí chůze.

Dnes začneme béčkovou řadu a jako první je na řade B1, neboli Thiamin. Možná po přečtení názvu nemoci Beri – beri jste se pousmáli, ale rozhlédněte se kolem sebe, kolik lidí tím trpí a nikdo to neřeší.

Tak se jmenuje choroba, která vás postihne, pokud budete trpět úplným nedostatkem tohoto vitamínu. V současnosti se vyskytuje u lidí, kde není samozřejmostí pestrá strava, a milují alkohol. Název nemoci vystihuje poruchu chůze, která je pro ni příznačná. Beri - beri znamená v jednom z jazyků používaných v Indii “ovčí chůze”.

Thiamin je nezbytnou součástí asi třiceti enzymů. Má významný vliv na energetickou přeměnu v buňkách. Je tedy potřebný především pro neporušenou funkci nervového systému, srdce, ledvin a trávicího systému. Dále je důležitý pro přeměnu cukrů.   Při nedostatku vitamínu B1 budete postiženi poruchou funkce nervů; slabostí, brněním a pocitem znecitlivění končetin, zhoršením celkového stavu. Při úplném chybění vitaminu B1 (avitaminóze) se objeví poruchy srdeční, ztráta citlivosti v končetinách, porucha chůze, záněty nervů, poruchy psychiky a otoky. Nedostatek vitamínu B1 Vás však může postihnout, pokud máte poruchu jeho vstřebávání, při opakovaném dlouhodobém zvracení, alkoholismu, nemocech trávicího systému, při onemocnění nervů, hladovkách a chudokrevnosti. Dámy, které užíváte antikoncepci, doporučuji Vám ji vysadit, Vaše tělo nepřímá béčka a ihned začít brát celý komplex vitamínu B, abyste předešly výše jmenovaným problémům. Také v těhotenství je nutné jeho doplňování.

A kde jej najdeme? Základem dostatečného příjmu vitamínu B1 je přirozená pestrá strava. Dostatek Thiaminu získáte z celozrnných obilovin, semen, luštěnin, kvasnic, masa, vnitřností a mléčných výrobků. Jelikož tepelnými úpravami a dlouhým stáním se vitamin B1 ničí, je dobré konzumovat čerstvé, nerafinované potraviny. Předávkování tímto vitamínem prakticky není možné. Minimální denní dávka jsou 2 mg.

Život v dnešní uspěchané době nám vytváří spoustu stresových situací, ruku v ruce ze stresem jdou zažívací problémy a tím se omezuje vstřebávání Thiaminu. Já jsem si vyzkoušel jeho doplnění v tabletách, kde je 50 mg Thiaminy hydrochloridum, zakoupených v lékárně. Stačilo mě jedno balení 20 tablet za 38,- Kč, aby mne perfektně nastartovalo. Vitamíny B jakýkoliv doporučuji brát po jídle a zapít co nejmenším množstvím vody. Béčka jsou ve vodě rozpustné a pokud je bereme na lačno a zapijeme větším množstvím vody, tak je okamžitě vyplavíme a máme z toho tmavou moč.

Zdraví bylinkář Standa.


  • Vloženo : Stanislav
  • 11.12.2017
  • Komentář: 0
Související články
31.10.2017
Vitamíny
Komentář: 0

Žádné komentáře

Nový komentář

Vyžadované informace. Váš email nebude zveřejněn *

Důležité články
23.07.2019
Slezina
09.06.2019
Srdce
04.03.2019
Játra
01.10.2019
Pentagram
01.01.2017
Léčba vodou
28.08.2019
Pravda o rakovině