Vápník – Calcium (Ca) – aby byly pevné kosti bez osteoporózy.
Vápník je minerální prvek, který se v našem těle vyskytuje v největším množství, asi 1-1,5 kg u dospělých jedinců, přičemž 99% jeho obsahu se soustřeďuje v kostech a zubech, zbývající 1% se nachází v krvi. Vápník je nezbytný pro růst kostí, jejich pevnost a preventivně působí proti osteoporóze. Bez součastného dodávání hořčíku a zinku nemůže být do kostí účinně zabudován.
Vápník má v lidském těle mnoho funkcí. Nejznámější je jeho úloha při výstavbě a přestavbě kostní hmoty. Vedle toho ovlivňuje v organismu řadu regulačních pochodů. Ionty vápníku jsou nezbytné při srážení krve, přenosu vzruchů v nervových buňkách, kontrakci srdeční, hladké a kosterní svaloviny, propustnosti buněčných membrán. Vápenaté ionty ovlivňují výši krevního tlaku, spolupodílí se na regulace pH vnitřního prostředí, jsou nezbytné pro činnost řady enzymů. I když budeme jíst dostatek sýrů, pít polotučná mléka a budeme pobývat často na slunci, kde získáme vitamín D, můžeme trpět nedostatkem vápníku. Pro správnou mineralizaci kostí je totiž potřeba vitamín K, D a další minerály, např. hořčík a fosfor. Typickými příznaky nedostatku tohoto minerálu jsou křehké a bolestivé kosti a klouby po každé fyzické námaze, kazivost zubů a zvýšená dráždivost svalů, při které dochází ke křečím. Nejběžnější jsou svalové křeče v lýtkách a šlapkách. Ve spojení s nedostatkem vitamínu D může u dětí vzniknout rachitida, nedostatečné ukládání sloučenin vápníku a fosforu v kostech.
Stále častěji slyším „piji hodně mléka, jím sýry, beru doplňky stravy s vápníkem a kosti mě řídnou“. Někteří zapomínají na vitamíny K a D, bez nich se vápník do kostí nedostane. Je tady jeden paradox, nadměrný příjem vápníku způsobuje, že se vápník sám sebe vyplavuje s kostí. Tělo si hlídá množství vápníku v krvi a přebytek ukládá do kostí. Po přemístění nadbytečného vápníku do kostí následně dva hormony stimulují vyplavování z kostí ven a třetí hormon odplavování vápníku do moči. Proč se neudrží v kostech? Protože množství v kostech je poměrně přesně dáno. Tyto skutečnosti podchytili statistici. V Řecku mezi roky 1966 - 1977 se průměrná konzumace mléka zdvojnásobila, výskyt osteoporózy se zdvojnásobil. Oproti tomu Číňané konzumují velmi málo mléka, jen asi 8 kg na obyvatele za rok. Výskyt zlomenin kyčelních kloubů je u nich jeden z nejnižších na světě. U čínských žen je to až 6x méně v porovnání s USA, kde konzumují 254 kg mléka na obyvatele za rok.
Vápník je přítomen ve většině potravin, které konzumujeme. Doporučená denní dávka je u dospělých 1200 mg, pro děti do 6 měsíců 400 mg, do roku 600 mg. Nejvíce je obsažen v máku, dále sýry a oříšky.
Pevné kosti bez osteoporózy přeje bylinkář Standa.
Vyžadované informace. Váš email nebude zveřejněn *
Žádné komentáře