Rajče jedlé - Solanum lycopersicum a Meloun vodní - Citrullus lanatus

Obě tyto pochutiny nejenže jsou kulaté a vydatně chutnají, ale obě obsahují pro naše tělo velmi důležitý karotenoid zvaný Lykopen.  Jedná se o jasně červené barvivo - karotenový pigment. Lykopen je nejvíce se vyskytující karotenoid v lidském těle, zároveň působí jako silný antioxidant. Ve vodě je nerozpustný. Nejvyšší koncentrace tohoto barviva naleznete mimo rajčat také ve vodních melounech, pomerančích nebo játrech. 

Lykopen je jeden z nejdůležitějších potravinových karotenoidů. Je vědecky prokázáno, že u mužů, kteří konzumují deset nebo více jídel bohatých na lykopen měsíčně, se snižuje riziko rakoviny prostaty o 45%. Stravě bohaté na lykopen se také přičítá snížení rizika onemocnění rakovinou slinivky a děložního čípku. Strava bohatá na lykopen má také vliv na výskyt infarktů myokardu (srdečního svalu) - redukci o 48% v porovnání se stravou s nízkým obsahem tohoto antioxidantu. Tepelná úprava tzv. rozpečení rajčete obsah lykopenu zvyšuje.

Rajče má také vysoký obsah minerálů jako je vápník, draslík, železo, fosfor a zinek. Meloun je zase bohatý na vápník, železo a draslík, kterého máme v potravě nedostatek.  A co by nám řekl stařeček na meloun „z pěknej mise sa nenajíš, když na ní nic néni.“

Bylinkář Standa.

  • Vloženo : Stanislav
  • 08.10.2019
  • Komentář: 0
Komentář: 0

Žádné komentáře

Nový komentář

Vyžadované informace. Váš email nebude zveřejněn *

Důležité články
23.07.2019
Slezina
09.06.2019
Srdce
04.03.2019
Játra
01.10.2019
Pentagram
01.01.2017
Léčba vodou
28.08.2019
Pravda o rakovině