0 recenzí  |  Napsat recenzi
Kód výrobku: Rostliny
Dostupnost: Není na skladě
50 Kč

Dostupné možnosti

Kalísie voňavá (Callisia fragrans),
Lidové názvy: zlatý vlas, Venušin vlas, domácí ženšen Rostlina velmi podobná a příbuzná Tradescantii neboli voděnce, kterou zná většina pěstitelů pokojových rostlina pochází z tropické Ameriky, jižního Mexika a dorůstá výšky 30-50 cm. Kvete drobnými bílými hrozny vonících květů. Byla zřídka pěstována jako pokojová rostlina okrasná listem, ale v poslední době vzrostl zájem o tuto rostlinu pro její léčivé schopnosti. Již dříve se výzkumu účinných látek věnovali vědci v USA, kteří zjistili, že šťávy z Kalísie obsahují látky bráníc bujení rakovinných buněk. Později ve výzkumu pokračovali v Rusku a zejména zde se tzv.“ zlatý vlas “ stal velmi oblíbenou léčivou bylinou v lidovém léčitelství.
Pěstování: Kalísii pěstujeme jako pokojovou nebo tzv. přenosnou rostlinu. Prospívá v polostínu, toleruje i slunečné stanoviště. Od jara do podzimu ji lze pěstovat na zahradě, lodžii apod. Není mrazuvzdorná, takže je nutné umístit ji do zahrady teprve když pomine nebezpečí jarních mrazíků a na podzim ji přenést do interiéru jakmile teploty klesají pod 10°C. Přezimuje na světlém místě při pokojové teplotě nebo při teplotách do 10°C. K přesazování používáme např. substrát pro pokojové rostliny. Jelikož se jedná o rychle a bujně rostoucí druh, tak je vhodné přihnojování. Doporučujeme používat přírodní hnojiva (granulovaný hnůj, rohovina), které se přidávají do zeminy při přesazování (nebo se dodatečně zapraví do půdy). V době vegetace zaléváme tak, aby byl substrát stále vlhký, v zimě při přezimování v nižších teplotách zálivku omezíme. Rozmnožovat ji lze řízkováním nebo hřížením výhonů. Koření z kolínek, kdy je spodní část řízku ponořena ve vodě. Přibližně po 2- 3 týdnech začne vyvářet kořínky a je možné zasadit ji do květináče.
Léčebné účinky: Její využití je všestranné. Doporučuje se při cukrovce, rakovinných onemocněních, nemocech žaludku, tenkého střeva, sleziny, ledvin, žlučových cest. Pomáhá na průduškové astma, alergie, žaludeční a dvanácterníkové vředy. Zevně ji lze používat podobně jako aloe na hojení ran spálenin, jelikož má protizánětlivé a hojivé účinky. Před použitím je vhodné poradit se s lékařem.

Napsat recenzi

Poznámka: Nepoužívejte HTML tagy!