Valašská bodová dieta

Valašská bodová dieta

Obezita je nemoc tak jako každá jiná. Pro zdravé hubnutí je třeba dodržet čtyři zásady a držet se staré moudrosti. Snídej sám, obědvej s přítelem a večeři dej nepříteli.

1 – psychika , je třeba si uvědomit, že mám nějaké kilo navíc a rozhodnout se, že nadbytečná kila je třeba odstranit. Dělám to pro své zdraví, dělám to abych se sám sobě líbil.

2 – pitný režim. Málokdo z nás dodržuje správný pitný režim. Pro naše zdraví je nutné vypít 2 až 3 litry tekutin denně. Měli bychom začít ráno když vstaneme vypitím 0,2 až 0,5 litru tekutiny na lačno. Můžou to být různé džusy, ovocné šťávy nebo bylinné čaje, které doporučujeme, bylinným čajem si řešíme některé jiné zdravotní problémy jako je vysoký tlak, cholesterol a získáme také potřebnou energii a vitalitu.   Měli bychom si zvyknout pít co nejvíce před jídlem a to z toho důvodu, že do našeho zažívacího traktu k podpoře trávení jdou ze slinivky a ze žlučníku trávicí šťávy, kterých je omezené množství a pokud naředíme tyto šťávy větším množstvím tekutin, tak se prodlužuje doba trávení, nestrávené jídlo vytváří problémy, je nám těžko od žaludku, nutkání k zvracení a jiné nepříjemnosti. Pokud ale vypijeme více tekutin před jídlem, tak si propláchneme zažívací trakt a máme také pocit nasycenosti a již toho tolik nesníme.  Největším problémem při pití je pití studené nebo ledové vody. Takováto voda zháší trávicí oheň a brání dobrému trávení. Tělo poté nestrávené látky ukládá do tukových tkání a tloustneme. Vhodnější jsou nápoje o teplotě těla.

3 – zdravý pohyb. K tomu abychom zvýšili pohyb stačí málo. Někdo má pohybu dostatek v zaměstnání, ale přijde domů a lenoší na válendě. Je třeba se donutit udělat si večer před spaním alespoň 1 km procházku. Není třeba žádné intenzivní cvičení, ale drobné protáhnutí těla není na škodu. Pohyb nesmí být stresující, ale musí působit radost.

4 – správná doba spánku. Ideální pro zdraví člověka je podle většiny výzkumů osm až devět hodin spánku denně. Ovšem pokud má člověk sklony k obezitě, měl by si dopřát minimálně devět hodin spánku. Podle vědců ze státu Washington v USA totiž může dlouhý spánek  potlačit i genetické dispozice k obezitě. A naopak velmi krátký spánek vede k pravému opaku, vyvolává obezitu i u lidí, kteří k ní genetické dispozice nemají. „Výsledky naznačují, že krátký spánek vede k silnějšímu prosazení genů na úkor prostředí, zatímco u dlouhého spánku je to naopak,“ tvrdí vědci z University of Washington. Dlouhý spánek pozitivně ovlivňuje metabolismus glukózy, snižuje zánětlivost v těle a zvyšuje odolnost imunity. To vše hraje zásadní roli při udržování zdravé tělesné váhy a snižování obezity.

Pokud jsme začali důsledně dodržovat předešlé body je třeba se seznámit s dvěma bylinami  které využijí přírodních procesu regenerace našeho těla a snížení hmotnosti.

Emblica officinalis – Amalaki, angrešt indický

Emblica officinalis je nízký strom. Její plody obsahují vitamín C a aminokyseliny (zejména kyselinu glutamovou, asparagovou, alanin a prolin) ve velkém množství. Dále obsahuje třísloviny (emblicaniny A a B , puniglukonin,  pedunculagin), cukry, minerály chrom, zinek a měď. E. officinalis je zejména díky obsahu tříslovin silný antioxidant. Z toho vyplývá její působení na organismus. Volné radikály způsobují totiž nejen poškození buněk, ale ovlivňují i některé metabolické pochody nebo produkty metabolismu. Z toho důvodu lze E. officinalis použít u řady onemocnění, na která mají volné radikály vliv.

 • –      výživný posilující prostředek, omlazující a afrodiziakální účinky, obnovuje tkáně
 • –      vhodný v rekonvalescenci, zvyšuje chuť k jídlu
 • –      adstringentní (zpevňuje tkáně, snižuje výtoky a sekrece)
 • –      hemostatický (zastavuje krvácení)
 • –      zvyšuje počet červených krvinek
 • –      vyživuje kosti, působí na růst vlasů a nehtů
 • –      podporuje pohyb střev
 • –      způsobuje mírný pocit chladu a znecitlivění
 • –      podporuje žaludeční činnost
 • –      vhodný při cukrovce a dně, reguluje hladinu krevního cukru
 • –      používá se při zánětu tlustého střeva
 • –      je největší přírodní zdroj vitamínu C – 3000 mg na plod
 • –      vnější aplikace je vhodná na vlasy a na pleť,
 • –      zvyšuje citlivost smyslů
 • –      vhodná na překyselení žaludku a při vředech
 • –      snižuje chronické horečky
 • –      jedná se o velmi silný antioxidant
 • –      snižuje krevní tlak, čistí krev
 • –      snižuje nadváhu

Amalaki je sušené ovoce, které velmi dokonale čistí naše tělo a je považován za jeden z nejvíce omlazujících léků. Zabraňuje vzniku metabolické pasti. Metabolická past vzniká, když začneme hubnout tím, že pouze snížíme porce jídla a snížíme jak příjem kalorií tak příjem živin. Náš organizmus to chápe jako “nouzový stav“zpomalí metabolismus (sníží rychlost spalování kalorií ) a začne více ukládat tuk ve snaze udělat zásoby na špatné časy.  To, že Amalaky zvyšuje chuť k jídlu je pozitivní reakce organizmu. Vždyť držíme bodovou dietu a co uvidíme tak zbodnem. Hlavně nesmíme zapomínat  na druhou bylinu a to je Plantago Ovata.

Jitrocel Indický – Plantago ovata

Jitrocel indický patří do čeledi jitrocelovitých (Plantaginaceae) a roste v Pakistánu a Indii. Obaly semen jsou bohaté na sliz. Když jsou smíchány s vodou vytvářejí v žaludku gel, který se nevstřebává do organizmu, ale má mnoho pozitivních účinků. Oceňuje se hlavně během hubnutí a to ze dvou důvodů: za prvé zmírní pocit hladu (100-150x zvýší svůj objem), za druhé snižuje vstřebávání potravy během trávení, hlavně cukrů a tuků a tím minimalizuje příjem kalorií. Tento velmi viskosní gel má i ochranný účinek na střevní stěnu. Při zvětšení objemu se střevo napne a začne uvolňovat sliz, kterým se snaží posunou potravu dál, ale sliz nám vytlačuje všechny nečistoty, které vláknina na sebe váže a odvádí s těla.  Zvyšuje objem a obsah vody ve stolici, a tím usnadňuje vyprazdňování. Příznivé působení na regulaci cholesterolu je způsobeno tím, že gel ve střevech váže žlučové kyseliny, jejichž součástí je cholesterol. Brání tak jejich zpětnému vstřebání do krve. Játra musí produkovat více žlučové kyseliny, a tím spotřebovávat více cholesterolu, jehož hladina se tak v krvi snižuje. Ráno vydatně posnídáme, volíme stravu bohatou na živiny a minerály. Jitrocel rozmíchaný 1 gram ve vodě nebo bylinném čaji si dáme 2 x v odpoledních hodinách.

Všechny byliny je možné zakoupit ve Zlínské prodejně nebo na farmářských trzích. Také se pracuje na updatu bylinek na stránky.


Zahradnictví Penička.cz