Ženšen pětilistý

Gynostemma pentaphylum – jialogulan , chcete-li nesmrtelní být je třeba čaj ze ženšenu pít.
Již v 70. letech 20. století bylo při sčítání obyvatelstva v Číně zjištěno, že v provinciích kde pravidelně pijí čaj z gynostemy je nejvyšší procento lidí starších 100 let a také celkový věkový průměr byl vyšší. Naopak nižší zde bylo procento úmrtí na rakovinu. Ženšen obsahuje gypenosidy, které jsou velmi podobné ginsenosidům,které jsou obsaženy v pravém ženšenu (Panax ginseng). Ten se ovšem oproti gynostemě pěstuje velmi obtížně, je vázán na určité půdní a klimatické podmínky a vypěstování rostliny do sklizňové velikosti je záležitost několika roků. Proto jsou také kořeny a produkty z něj tak drahé.
Stačí, když použijete několik lístků na čaj nebo salát denně – za krátkou dobu pocítíte příznivý účinek. Jeho hlavní účinky jsou
-adaptogení a antioxidační účinky
- posilování imunity a nervového systému
- růst životní energie/odolnosti/vytrvalosti
- stimulace funkce jater
- regulace cholesterolu, cukru a krevního tlaku
- zlepšování cirkulace krve
- uklidňující efekty a uvolnění křečí
Dekorativní popínavá rostlina – může se postavit do pokoje, zimní zahrady, na balkon nebo terasu. Je
mrazuvzdorný do -10 stupňů, vyhovuje mu běžný zahradní substrát, stín,v létě se může letnit, nebo může být celoročně jako pokojová rostlina. Příprava a pití Jiaogulanu poskytuje obdobné zážitky jako konzumace nejkvalitnějších zelených čajů. Nálev připravíme tak, že louhujeme 4-6 g čerstvého listu nebo 2 g suchého listu (cca jedna čajová lžička je 1g) v 250 ml horké vody po dobu 3-5 minut, dle chuti. Již tříminutový nálev je nebývale silný a aromatický.
V zahradnictví máme pro Vás celoročně připravené mladé rostliny.
Všechny Vás zdraví bylinkář Standa