Kalísie voňavá

Callisia fragrans
Opět nová rostlina z pokladnice přírody. Je krásná svojí zelení, ale může být i velmi prospěšná vašemu zdraví. Obsahuje mnoho biogenních, účinných látek. Tolik se toho už o rostlinách napsalo, může znít pochybovačně, ale zkušenost a nejlépe vlastní zkušenosti vždy nejjistější. Proč se tedy neseznámit s novou rostlinou, s Kalisií vonnou.
Původní vlastí Kalisie je Mexiko a tropická Amerika. V tropech roste ve stínu vysokých dřevin. Miluje vláhu, teplo a nepřímé sluneční světlo. Na prudkém slunci se často listy pálí. Je to robustní vytrvalá rostlina se dvěma typy výhonů. Jsou to výhony vertikální, s masitými listy, dvouřadě střídavě na výhonu, který dorůstá 50 – 100cm výšky a připomínají kukuřici. Listy jsou tmavozelené 20-30cm dlouhé a 5-6cm široké. U dospělých rostlin vyrůstají z hlavního výhonu horizontální liánovité, nafialovělé oddenky, ( stolony) složené z kolének, ukončené rosetou listů. Na naše neduhy používáme právě tyto výhony které jsou nejúčinnější, když vyroste na oddencích nejméně 9 kolének a tyto se zbarví do hnědofialova. O něco slabší účinky mají listy. Účinnými látkami jsou hlavně flavonoidy kvercetin a kempferol. Dále jsou to fytosteroly, kyselina g-linolenová, vit. skupinyB-, vit. C, minerální látky, Ca, železo, chrom, bor, měď a selen. Vřele doporučuji používat při těchto potížích.
-antioxidant,diuretikum,spamolitikum
- užívá se při alergii,zvýšené lomivosti kapilár, zánětlivém onemocnění ledvin, revmatizmu, některých kardiovaskulárních,očních a infekčních nemocích
- zpevňuje cévy, tonizující a protizánětlivé účinky
- vylučuje toxické látky z organizmu a užívá se při odvykání alkoholové a nikotinové závislosti
- záněty,alergie,narušenou činnost močového měchýře,hojení ran,popálenin a zranění
- zesiluje účinek vitamínu C
- žaludeční a dvanáctníkové vředy
- působí žlučopudně
- pomáhá u chorob sleziny,bronchiálním astmatu a plicních chorob
- má estrogení aktivitu
- antibakteriální a protisklerotický účinek
- protirakovinný účinek,neboť brzdí rozvoj rakovinných buněk,velmi dobrých výsledků dosahuje u rakoviny ženských pohlavních orgánů,prsu, plic, štítné žlázy, žaludku a konečníku
- nemoci prostaty,endokrinní soustavu a narušenou látkovou výměnu.
Síla která pomáhá se jmenuje biogenní stimulátory, neboli poslední rezervy uhasínajícího života, které vysvětlil V. P. Filatov když došel k závěru, že buňky oddělené tkáně v průběhu boje za život, v podmínkách nízkých teplot se dostanou do kritického stavu a začnou se tvořit záchranné látky. Abychom v Kalísii biogenní stimulátory získaly, je třeba uřezané listy nebo boční výhony s kolínky, měli alespoň 3 dny v ledničce při teplotě +2 až +4 stupně. Po této době listy jíme a s bočních výhonů s kolínkami si uděláme tinkturu. Na půl litru 50% alkoholu potřebujeme asi 18 – 20 kolínek, to jsou 2 boční výhony s 9 – 10 kolínkami. Výhony posekáme dáme do sklenice zalijeme alkoholem. Po 14 dnech máme výluh šedomodré barvy a bereme jednou denně cca malou skleničku 2 cl. Kdo nemůže alkohol tak si dá výhony do lednice a postupně je pojídá.
Rostlinu máme celoročně v prodeji v zahradnictví a v létě i na trzích.
Zdraví bylinkář Standa