Akát

Robinia pseudoacacia – akáty bílé, miluji vás……..

Máme je rádi všichni, nejen pro romantiku z písničky, ale pro krásný květ a příjemnou vůni. Pouze květ, má blahodárné účinky na náš organizmus, ostatní části stromu jsou toxické.  Sbíráme květy bez stopek, když jsou mladé, v květnu až červnu. Hned po sběru se oddělí zelené části a vršky květů se ihned usuší. Čaj, který si připravíme, je dobrý proti záchvatům kašle, má protizánětlivé, protikřečové a proti průjmové účinky. Může být též užíván k vyvolání pocení, při překyselení žaludku  a při střevních potížích.

Akát byl dovezen jako medonosný strom a pro jeho hospodářský význam byla jeho výsadba propagována ještě v šedesátých letech 20. století. Med z akátu má velmi světlou barvu. Akátový med je jeden z nejlepších, ne-li vůbec nejlepší a nejléčivějších medů.

Oproti tomu kořeny vylučují do půdy v konkurenčním boji proti okolním rostlinám toxické látky (tzv. alelopatie). V jeho sousedství se nedaří žádné jiné přirozeně u nás rostoucí rostlině ani dřevině s výjimkou bezu černého, s kterým tvoří neproniknutelné porosty, často tvořené ještě spolu s vlaštovičníkem větším. Akátové dřevo je zelenožluté barvy, je velmi kvalitní a v dřevozpracujícím průmyslu vyhledávané a ceněné.

Máme studený máj a můžeme očekávat ve stodole ráj. Nebuďte smutní, že končí máj lásky čas, stařeček by k tomu dodal „první žena je od Boha, druhá od ludí a třetí od ďábla.“

Všechny zdraví bylinkář Standa.

 

[coment]